A Magyar Mérnöki Kamara Elektrotechnikai Tagozat
Minősítő Bizottság
ÁLLÁSFOGLALÁSA A NORMA SZERINTI VILLÁMVÉDELMI BERENDEZÉSEK TERVEZÉSÉRE VONATKOZÓ JOGOSULTSÁG MEGADÁSÁRÓL
A 28/2011.(IX.6.) BM rendeletben megjelenített Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) 2011. X. 6-án lépett hatályba.
Az OTSZ egyebek mellett részletesen foglalkozik:
- a norma szerinti villámvédelmi berendezések újonnan történő létesítésével, illetve utólagos felülvizsgálatával;
- a villámvédelmi szakemberek (tervezők, felelős műszaki vezetők, műszaki ellenőrök, villámvédelmi felülvizsgálók) jogosultsági és egyéb kötelezettségeivel.
Az OTSZ több pontba szedve, részletesen tárgyalja a norma szerint villámvédelmi rendszerek tervezésével kapcsolatos szempontokat. Az OTSZ paragrafusainak kiemelt részeiből világosan kiolvasható a jogalkotó szándéka.
Az idézett részekben aláhúzással van kiemelve a kérdésfeltevés szempontjából fontos rész.
I. Kérdés: milyen szakmai szempontok szerint kell megtervezni a norma szerinti villámvédelmi berendezéseket?
1. § Létesítményt, építményt létesíteni – ideértve a tervezést, az átalakítást, illetve rendeltetésének módosítását is – valamint a létesítményt, építményt, gépet, berendezést, eszközt és anyagot – a robbanó és robbantó anyagok, valamint a pirotechnikai termékek kivételével – használni, technológiát alkalmazni az e rendeletben meghatározott tűzvédelmi szabályok, tűzvédelmi műszaki követelmények betartásával lehet.
Következtetés: a BM rendelet előírja a tervező számára, hogy tervezésnél a vonatkozó tűzvédelmi előírásokat tartsa be.
218. § A villámvédelmi berendezés norma szerinti, ha tervezése, kivitelezése, felülvizsgálata, karbantartása megfelel a vonatkozó műszaki követelménynek, vagy azzal legalább egyenértékű biztonságot nyújt.
Következtetés: A tervezőnek alkalmaznia kell a vonatkozó - MSZ EN 62305 - szabvány előírásait.
221. § (1) Az építmények villámcsapások hatásaival szembeni védelmét az emberi élet elvesztésének és a közszolgáltatás kiesésének kockázata szempontjából kell biztosítani.
Következtetés: A tervezőnek az MSZ EN 62305 szabvány szerinti kockázatelemzési számítást kell elvégeznie.
225. § (1) Villámvédelmi berendezést csak kiviteli tervdokumentáció alapján lehet létesíteni, kivételt képeznek a villámvédelmi berendezés létesítésére nem kötelezett építmények, amelyeknél csak ajánlott a tervdokumentáció alapján történő létesítés.
Következtetés: Szinte mindig kötelező elkészíteni kiviteli tervet a norma szerinti villámvédelmi berendezés létesítéséhez.
I. megállapítás: Az 1; 218; 221; és 225. paragrafusokban leírtak szerint, a villámvédelmi villamos tervezőknek tervet kell készíteniük, és ehhez mindig alkalmazniuk kell a norma szerinti előírásokat.
II. Kérdés: kik jogosultak megtervezni norma szerinti villámvédelmi hálózatokat?
225. § (2) Az e rendelet szerinti villámvédelmi berendezés tervezésére csak a Magyar Mérnöki Kamara tervezői névjegyzékében szereplő villamos tervező jogosult, aki az érvényes vonatkozó műszaki követelményen alapuló, az OKF-el egyeztetett, a Magyar Mérnöki Kamara (a továbbiakban: MMK) által akkreditált villámvédelmi létesítési vizsgát eredményesen letette, vagy szakmai gyakorlata és képzettsége alapján kiemelt gyakorlottságát az MMK megállapította.”
Következtetés: A villamos tervezőknek azt kell bebizonyítaniuk, hogy ismerik a vonatkozó - OTSZ, valamint az MSZ EN 62305 szabványban kifejtett - norma szerinti előírásokat. A bizonyításnak kétféle, szabadon választható módja létezik:
- le kell tenni az MMK által akkreditált villámvédelem létesítési vizsgát;
- vagy a kérelmezőnek szakmai tevékenységén keresztül azt kell igazolnia MMK ET Minősítő Bizottság számára, hogy ismeri és tudja alkalmazni a norma szerinti előírásokat.
II. megállapítás: A 225. § (2) bekezdés a jogosultság elérésére egy olyan alternatívát kínál fel minden tervezőnek, amely szakmailag mindkét esetben azonos tartalmú alapon nyugszik, csak az elérési út lehet kétféle.
A vizsganélküli utat választó kérelmező - a szakmai tevékenységén keresztül - dokumentáltan igazolhatja a norma szerinti területre vonatkozó „kiemelt gyakorlottságát”, az MMK Elektrotechnikai Tagozat Minősítő Bizottságának számára.
Ehhez annyi szükséges, hogy a kérelmező (szakmai felkészültsége alapján) norma szerinti:
- villámvédelmi tanfolyamok megtartásában szakmailag tevőlegesen vegyen részt, illetve fejtsen ki szakirányú publikációs tevékenységet;
- villámvédelmi kiviteli terveket - a munka érdemi részében - társtervezőként készítsen el.
A nem norma szerinti villámvédelmi rendszerek tervezése közben megszerzett tervezői gyakorlatot érdemben nem lehet figyelembe venni a norma szerinti jogosultság megadásához, mert ez a jogalkotó szándékával teljesen ellentétes lenne.
III. Kérdés: mennyire koherens a jogosultsági követelményrendszer megszerzési módja?
225. § (3) A kivitelezésért felelős műszaki vezetőnek, műszaki ellenőrnek szintén rendelkeznie kell a (2) bekezdés szerinti érvényes záróvizsgával.
Következtetés: erre a két szakterületre is norma szerinti jártasságot kell megszerezni.
III. megállapítás: Az OTSZ tételesen kifejti azt a 225. és a 226. §-ban, hogy minden olyan szakembernek (tervező, felelős műszaki vezető, műszaki ellenőr, villámvédelmi felülvizsgáló) akik a norma szerinti villámvédelem létesítésében részt vesznek, a norma szerinti jártasságot kell megszerezniük, illetve hitelt érdemlően kell igazolniuk ezirányú szaktudásukat.
Az MMK ELT elnöksége úgy határozott, hogy a Vn villámvédelmi tervező-jogosultság megadásához a kérelmezőnek öt darab, norma szerint elkészített villámvédelmi tervet kell benyújtania a kérelme alátámasztására, és csak olyan terveket mellékelhet, amelyek elkészítésében társtervezőként vett részt, egy norma szerinti jogosultsággal rendelkező tervező szakmai felügyelete mellett. A tervek közül – az ET MB által - kiválasztott munkák ismertetésével a kérelmező igazolhatja, hogy tisztában van a norma szerinti villámvédelmi követelményekkel, vagyis rendelkezik norma szerinti villámvédelem tervezésnél a szükséges kiemelt gyakorlottsággal.
Budapest, 2013. január
Dr. Tóth Judit
MMK ELT MB
elnök
Dely Kornél
MMK ELT
villámvédelmi témafelelős
További információk: toth.judit.dr@gmail.com; dekoterv@t-online.hu
/forrás: MMK Elektrotechnikai Tagozat Minősítő Bizottság/